TAVO KŪNAS - TAVO ŠVENTOVĖ
Mityba, darbas, šeima, tarpusavio santykiai, fizinė mankšta, mus supanti aplinka ir begalė kitų veiksnių prisideda prie mūsų gyvenimo kokybės. Jei sąžiningai vertiname kiekvieno iš tų gyvensenos elementų mums daromą poveikį, tada galime pasiryžti atsisakyti problemiško elemento arba jį apriboti. Palaipsniui pašalinkime visa, kas nepadeda stiprinti tos gerovės kurios siekiame, pakeiskite mitybą ir gyvenseną, mažinkite stresą.
Turime išmokti perimti atsakomybę už savo fizinę, emocinę bei dvasinę sveikatą į SAVO pačių rankas, nes niekas kitas už mus to padaryti NEGALI.
Atsiskyrėme nuo žemės, atitrūkome nuo metų laikų kaitos ir oro permainų tikrovės - tarp jų ir saulės šviesos, turime mažiau laiko tikram ryšiui su savimi, su savo šeimos nariais, artimaisiais bei draugais. Kas uždominavo mūsų pasaulius? Kas yra šeimininkas mūsų pačių namuose?
Gyvensena yra ne kas kita, kaip ilgalaikis modelis, sudarytas iš kasdienės rutinos ir įpročių. Turėti kasdienę rutiną yra vienas svarbiausių ajurvedos medicinos elementų, esmingai svarbus mūsų sveikatai. Ajurveda skatina laikytis kasdienės rutinos, t.y. Jei įmanoma kasdien tuo pačiu laiku daryti tuos pačius dalykus. Kai organizmas pripranta prie kasdienės rutinos ir išmoksta ja pasikliauti, nervų sistema gali atsipalaiduoti ir to pasekoje išvengti nereikalingo streso.
1. KELTIS ANKSTI RYTE, KASDIEN TUO PAČIU LAIKU
Ankstyva dienos pradžia duoda toną visai dienai ir užtikrina, kad svarbiausi dalykai, skirti sveikatai palaikyti arba atstatyti, nebus išleisti iš akių ir nepasimirš dieną.
- MANKŠTA IR KVĖPAVIMO PRATIMAI
- MALDA, MEDITACIJA
- KŪNO PRIEŽIŪROS PROCEDŪROS
Geriausia atlikti juos iki pusryčių, nebent mums tikrai geriau atlikti juos kitu dienos metu.
Verta žinoti, kad daug fizinių jėgų reikalaujanti mankšta tinka ~ iki 30m., kai turime gausias Yin atsargas, vėliau YIN atsargoms mažėjant, labiau tinka lengvesni mankštos pratimai. Indijoje sakoma, kad žmonės pirmą gyvenimo trečdalį turėtų visą savo dėmesį skirti jogos mankštai, antrąjį trečdalį - kvėpavimo pratimams, o paskutinįjį - meditacijai. Tai priklauso ir nuo to, ar kuriuo nors konkrečiu metu turime per daug ar per mažai YIN, kad išlaikyti pusiausvyrą ir neišsekinti nei YIN, nei YANG energijų organizme.
- PASIVAIKŠČIOJIMAS (bent 20min gamtoje, gryname ore kasdien)
- MIEGAS (nei per daug nei per mažai - eiti miegoti ir keltis tuo pačiu laiku)
Miegas yra vienas natūraliausių, lengviausių būdų stiprinti organizmą. Tai vienas naudingiausių, labiausiai atstatančių priemonių. Organizmas žino, kada mums reikia poilsio ir pats pasako. Nors paprastai reaguojame į alkį ir troškulį, numalšindami juos valgiu ar gėrimu, tačiau dažnai ignoruojame nuovargį...
- TARPUSAVIO SANTYKIAI
Pirmiausia būtina išspręsti tarpusavio santykių problemas, nes tai tiesiogiai susiję su mūsų sveikata. Galbūt svarbiausia yra sukurti gerus santykius su savimi. Jei nepatinkate patys sau, kažin ar atrasite ramybę santykiuose su kitais žmonėmis.
- APLINKA
Mūsų sveikatai svarbu ne tik tai, kaip gyvename, bet ir kur gyvename. Išlaikyti hormonų pusiausvyrą užterštoje aplinkoje, praktiškai neįmanoma. Svarbu naudoti GAMTAI DRAUGIŠKAS, natūralias priemones odos, plaukų priežiūrai, namų valymui, bei visa kam, kas gali veikti mus per odą, kvėpavimo takus ir pan.
Švara (Saucha), vienas iš joginių principų, kurio turime laikytis, teisingai gyvensenai užtikrinti. Minčių, emocijų, širdies apvalymas, fizinio kūno švara, išorinės švaros ir tvarkos palaikymas.
- STRESO VALDYMAS
- Pirmenybė svarbiausiems dalykams (vertybių laikymasis)
- Dvasinės praktikos ir meditacija
- Kvėpavimo pratimai
- Pakluskite savo kūno tempui
- TEISINGA MITYBA
- Valgykite daugiausia ekologišką, natūralų, kuo mažiau rafinuotą, šviežiai paruoštą, lengvai virškinamą maistą.
- Venkite labai smarkiai prieskoniais pagardinto maisto.
- Venkite arba bent jau apribokite mėsos, žuvies, pieno produktus, nebent žinote kad jie yra švarūs, sveiki, ekologiški.
- Valgykite kiekvieną dieną tuo pačiu laiku, kai esate išalkęs ir ramiai nusiteikęs.
Niekada nėra vėlu pradėti tinkamai maitintis, mokytis atsipalaiduoti nuo streso, liautis save alinti ir pradėti gyventi taip, kaip norime. Kol galime keistis, tol yra viltis.
Om
Pagal Jogos ir Ajurvedos filosofiją bei remiantis Claudia Welch knyga “Subalansuoti hormonai - subalansuotas gyvenimas”
Comments